Ölümsüz Denizanası Turritopsis Dohrnii

Ölümsüz denizanasıÖlümsüz denizanası olarak bilinen bilimsel ismiyle Turritopsis Dohrnii dünya üzerinde yaşayan doğal yollarla ölmeyen tek canlıdır. 1886 yılında ilk olarak keşfedilen bu canlı türü hakkında ölümsüzlük bilgisi ise 1990 yılında ortaya çıktı. National Geographic belgeselleri ve araştırmalarından ve bilim adamları tarafından yapılan deneyler sonucu elde edilen bulgularda denizanasının kas hücrelerinin hayvan ihtiyaçlarına dönüşebildiğini göstermektedir.

Ölümsüz Denizanası: ”Turritopsis dohrnii” hakkında bilgiler:

  • Fiziksel bir şiddete maruz kalmadıkça ve dışarıdan müdahele edilmediği sürece yaşamlarını sürdürürler, ölümsüzdürler.
  • Ölümsüz olmaları yaşlanmamalarından gelir. Tam yaşlancakları evrede kendilerini tekrardan gençleşme evresine sokarlar. Bir nevi benjamin button filminde olduğu gibi (bakınız).
  • Okyanus derinliklerinde yaşarlar. Ancak Japonya’da kıyıya yakın sularda da görülürler.
  • Tam yaşlanıp hayatlarını sona erdirecekleri zamana gelmeden önce gençleşme evresine giriyorlar. Ancak bu evre yapısal gençleşmeden ziyade yaşam döngüsü olarak gençleşmedir. Hücre yapılarını değiştirirler ve binlerce deniz anası yavrusuna dönüşürler. Bu sayede ölümsüz olurlar. Sona geldiklerinde çoğalarak tekrardan başa dönerler. Ve bu sayede de çok hızlı bir şekilde ürerler. Hayvanbelgeselleri.com’da bulunan canlı görüntüler ve çizimlerle daha detaylı görebilirsiniz.

Ölümsüz denizanası videosu:

İngilizce olarak yaşam döngüsü anlatımı ve çizimleri:


YORUMLAR / YORUM AT