Tuhaf Dış Görünüşlü Hayvanlar

tuhaf dış görünüşlü hayvanlarÖzellikleri, habitatları ve beslenme şekilleri başka hayvanlara benzer dahi olsa tuhaf dış görünüşlü hayvanlar yazımızda vücutsal yapıları ve görünüşleriyle çok garipseyeceğimiz türleri listeledik. Bazılarının yüzleri insanlara benziyor bazılarının ise dünya üzerinde yaşayan hiçbir türe benzemiyor. Milyonlarca yıllık ömre sahip dünyamızda evrim ve genetik gelişim sonucu oluşan bazı türleri inceleyelim.

Yapraklı Deniz Ejderi

yapraklı deniz ejderi

Çoğu zehirli, garip özelliklere sahip ve sık rastlamadığımız türlerde de olduğu gibi bu denizatı türü de Avustralya bölgesinde yaşamaktadır. Vücudu kamuflaj için ideal bir görünüme sahiptir. Boyları bazen yarım metreyi bulmaktadır. Hükümet tarafından koruma altında olan bu canlıların nesli tehlike altındadır.


 

Blanket Octopus

blanket octopus

Uzunlukları 5 metreye varabilen tropikal okyanus canlılarıdır. Uzmanların onlara koydukları lakap superman’dir. Yüzerken oluşturdukları şekiller filmlerde uçarken gördüğümüz süper kahramanları andırır.


 

Mağara Semenderi

mağara semenderi

Derilerinde pigment bulunmayan omurgalı bir türdür. Yaşama alanı Avrupa’ya yayılmıştır. Suda beslenirler ve uyurlar. Uykularını dahi suda gerçekleştirirler. Ortalam 25 santimetre uzunluğunda boya sahiptirler. Çok ilginç görünümlerinden dolayı listemizde başlarda yer almaya hak kazandılar.


 

Blobfish

çirkin balık blobfish

Dış görünüşüyle okyanusların hatta hayvanların arasında en çirkin ve tuhaf görüntüye sahip bu türün adı blobfish. Bu ününden dolayı konu başlığımızda da ana resim olmaya hak kazanmıştır. Avustralya’nın derin sularında yaşarlar. Çirkin balık olarak da isimlendirilirler. 6 kilogramı bulan ağırlığa sahiptirler.


 

Cam Kurbağa


 

Yılan Tırtılı

yılan tırtılı

Aslında bir tırtıl türüdür. Yılan ön ekini doğumundan kelebek olumuna kadar olan sürede yaptığı davranışlardan alır. Kelebek olana kadar yılan gibi davranır. Diğer larvalar gibi bu tür de zararsız ve tehlikesizdir.


 

Uroplatus phantasticus (Satanic Leaf)

satanic leaf

Doğada bir çok hayvan saklanma ve kamuflaj yönünde gelişmişliklere ve yeteneklere sahiptir. Ancak hiçbiri bu tür kadar başarılı değildir. Dışarıdan görmesi neredeyse inanılmaz olan bu garip canlı kelimenin tam anlamıyla bir ninja hayvandır.

YORUMLAR / YORUM AT