En Tehlikeli Böcek Türleri

Boyutlarıyla bizleri korkutmasa da saldırılarıyla, zehirleriyle ve çok tehlikeli özellikleri bizleri dehşete düşüren dünyanın en tehlikeli 10 böcek türü hakkında isimleriyle, resimleriyle ve detaylı bilgileriyle bir liste oluşturduk.

tehlikeli böcekler

ÇEÇE SİNEĞİ

çeçe sineği

İri kalıplıdır ve kan emicidir. Genelde maksimum 3 ay yaşarlar.  Afrika’da sık görülürler. Issırığıyla düşmanına uyku hastalığı bulaştırır ve tedavi altına alınmadığında bu karışım hasta canlıyı öldürebiliyor.


 

Oestridae (Botfly)

Oestridae Botfly

Bu hayvanların üreme türü bir başka hayvanın ölme yoludur. Lavralarını bir memelinin vücuduna yerleştirir. Bu lavralar barındıkları hayvanın etiyle, vücut derileriyle ve beyinleriyle beslenirler. İnsanlar tıbbi teknoloji sayesinde kurtulabilse de doğadaki hayvanların böyle bir şansı yoktur.


 

PİRELER

pireler

Çok sık yaşama alanı değiştiren bu böcekler bedenden bedene geçerler. Bu esnada kendileriyle birlikte bir çok hastalık türünü de getirirler. Örneğin eski tarihte milyonlarca insanın ölümüne sebep olan veba salgının kaynağı keme pireleridir.


 

Triatominae ( Öpen Böcekler )

öpen bocekler Triatominae

Öpen böcekler (latince ismiyle Triatominae) insanlar için tehlike arz eden bir türdür. Kurbanlarını uykudayken ağız kenarlarından hissettirmeden ıssırırlar. Ve bu bir çok kötü olayın başlangıcı olur. Issırılan kişi de yıllar sonra bu ıssırıktan kaynaklı olarak kalp ve damar sorunları başlar. Chagas Hastalığı denen illete kapılan hasta yavaşça yaşamını yitirir. Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl binlerce insan bu böcekler yüzünden hayatını kaybetmektedir. En tehlikeli böcek türleri listemizde favoridir.


 

Mermi Karıncası ( Paraponera )

mermi karıncası

Paraponera Clavata isimli bu karınca türü Amazon bölgesinde yaşar. Irkdaşlarına nazaran büyük gövdeleri ve uzun boyları vardır. Nörotoksin içeren zehre sahipler. Mermi lakabını ıssırdıklarında kurbanın hissettiği yüksek derecedeki acıdan gelir. Acı hakkında fikir sahibi olmanız için yabancı bir video:


 

Ateş Karıncaları

ateş karıncaları

Amerika’nın güneyinde sıklıklıka görülen ateş karıncası kolonileri tehdit altında hissettiklerinde savunma taktiği olarak saldırırlar. Bir koloni çok fazla sayıda karıncaya ev sahipliği yapar ve birlikleri büyük bir gücü doğurur. Vücutları çok dayanıklıdır. Radyasyon, mikro dalga ışınlar ve özel ilaçlara karşı yüksek bağışıklığa sahipler. Bir sinek familyası hariç doğada güç zincirinde üstlerinde tür bulunmaz. İnsan ırkını manevi veya fiziki olmasa da maddi olarak büyük zarara uğratırlar.

 

 


YORUMLAR / YORUM AT