Tyrannosaurus (T-Rex) Bilgileri

t-rex resmi65 milyon yıl önce yaşamış ve bütün dünyanın hakimi olan Tyrannosaurus (T-Rex) türü hakkında resimler, bilgiler, biyolojik özellikleri, avlanma şekilleri, diğer hayvanlardan üstünlükleri ve hakkında bilmek istediklerinizi bu yazıda derledik. Çoğu filmlere ve oyunlara konu olan bu yırtıcının bazı dinozorlardan boyut ve ağırlık olarak küçük dahi olsa nasıl bu kadar güçlü ve ölümcül olduğu doğasında saklı. İşte milat öncesi kral predatorların detayları.

Jurasic kelimesine çoğumuz alışığızdır. Tyrannosaurus’lar da Jura Devri’nin (dinozorlar dönemi) sonlarına doğru yaşamış süper avcılardır. T-rex olarak da bilinirler. Çok güçlü arka ayakları üzerinde yürüyen bu tür 1 metreden uzun kafatasına sahiptir. 7 tonu bulabilen ağırlığı ve 14-15 metreye ulaşan boyuyla dönemin orta boy canlılarındandır. Latince rex kelimesi kral demektir. Tyrannosaur da kertenkele zorba benzeri bir anlamı vardır. İsmi buradan gelmektedir.

T-rex Animasyonu

Arka ayaklarından güç alan T-rex’lerin ön ayaklarının fonksiyonları daha tam olarak çözülememiştir. Sadece 2 parmağa sahip olan ve boyutsal olarak çok küçük olan ön ayaklar kullanışsız olarak tanımlanmaktadır. 20 santimetrelik dişleri ve doğa üstü denilebilecek güçlü çenesiyle kral tacını kazanmıştır. İlginç bir özellik olarak bu türde kırılan dişlerin yerine yenileri çıkmaktadır. Avlarına hücum ederek saldırırlar. Kıvrık dişleri sayesinde ıssırdıklarında kurbanın kurtulma şansı çok düşüktür. Genelde yalnızlardır ancak grup halinde zekice taktiklerle de avlandıkları düşünümülmektedir.

 

T-rex bilgileri ardından ingilizce bir belgesel:


YORUMLAR / YORUM AT