Maymun Türleri ve Irkları

maymun türleri ve ırklarıBu yazımızda sizlere günümüzde yaşamakta olan maymun türleri ve ırkları hakkında resimleri ve isimleriyle beraber bilgiler sunacağız. Hayvanat bahçelerinde özel olarak bakılanlardan tutun doğada vahşi hayatta yaşayanlara kadar onlarca maymun ırkı bilgilerini derledik. Çoğunu hiç duymadığımız ve bilmediğimiz türler ile ilgili ilignç bilgiler de sizleri bekliyor. Şebekler, babunlar, sakiler, şebekler, şempanzeler ve diğerleri…


Bonobo Belgeseli

bonoboİnsanlara genetik olarak %99 oranında benzeyen bir türle karşınızdayız, bonobolar. Çoğu kişi bu türü şempanzelere benzetirler ancak biyolojik özellikleri, aile yapıları, huyları ve alışkanlıkları çok çok farklılar. Sakin ve duygusal hayvanlardır. Şempanze ırkında erkekler dişilere hükmederler. Ancak bonobolarda dişilerin kendi sorumlulukları vardır ve erkek egemenliği altında değildir. Tartışmalı bir fikir de olsa anaerkil oldukları düşünülür.


Şehrin Bekarları: Hırsız Maymunlar

hırsız maymunlarNat Geo yapımı ilginç bir konuyu içeren yapıtın bir bölümü: Şehrin Bekarları: Hırsız Maymunlar belgeseli. Kuzey Hindistan’da geçen görüntüler şehirlere sızmış ve artık şehir yaşamına adapte olmuş maymunların besin bulabilmek ve hayatta kalabilmek için verdikleri mücadeleyi içermektedir. Türdaşlarına nazaran ormanlarda değil de sokaklarda yaşayan bu grup yiyecek bulmak için farklı bir yöntem geliştirmiştir, çalmak! Eskiden tapınaklarda yaşayan ve kraliçenin terkedilmesiyle yollara düşen hırsız maymun kolonisinin enteresan maceralarını hep beraber seyredelim.