Maymun Türleri ve Irkları

maymun türleri ve ırklarıBu yazımızda sizlere günümüzde yaşamakta olan maymun türleri ve ırkları hakkında resimleri ve isimleriyle beraber bilgiler sunacağız. Hayvanat bahçelerinde özel olarak bakılanlardan tutun doğada vahşi hayatta yaşayanlara kadar onlarca maymun ırkı bilgilerini derledik. Çoğunu hiç duymadığımız ve bilmediğimiz türler ile ilgili ilignç bilgiler de sizleri bekliyor. Şebekler, babunlar, sakiler, şebekler, şempanzeler ve diğerleri…

Aslında maymunlar yüzlerce farklı türe sahiptir. Görünüş olarak en ilgi çekici bulduklarımız, farklı özelliklere sahip olanlar ve bazen filmlerde de rastladığımız tehlikeli olan bazı türleri derledik.

Cüce İpek Maymun

cüce ipek maymun

Çok kısa boyları ve hafif vücutlarıyla cüce lakabını almıştırlar. Ancak bu ince kalıplarına rağmen kendilerinden kat kat yükseğe zıplayabilirler. Sıçrama yetenekleri sayesinde 5 metre yükseğe erişebilirler.


 

Mandril

mandril maymunu

Mandriller Afrika’da ve yağmur ormanlarında yaşarlar. Hem otçul ve hem de etçillerdir. Vahşi doğaya çok iyi adapte olmuş hayvanlardır.


 

Uzun Burunlu Maymun

uzun burunlu maymun

Görünüşleriyle insana neşe veren komik davranışlara sahip bir türdür. Sakin ve tehlikesiz hayvanlardır. Latince isimleri proboscis‘dir. Fazla bilinmeseler de, öğrenenlerin genellikle unutmadığı bir maymun ırkıdır.


 

Hint Şebeği

hint şebeği

Hint şebeklerini aslında hepimiz biliyoruz. Kan gruplarımızda geçen “RH” kelimelerinin kaynağı bu türdür. Irkdaşlarına göre kısa bir ömre sahiptir (25 yıl kadar). Latince rhesus diye adlandırılırlar.


 

Sarı Babun

Sarı Babun

Primatlar takımından sevimli sarı babun.


 

Beyaz Yüzlü Saki

beyaz yüzlü saki

Sakigiller familyasının en bilinen üyeleridir. Yaşamlarının Güney Amerika ormanlarında sürdürürler. Çok yetenekli tırmanıcıdırlar ve ömürlerinin çoğu ağaç dallarında yerin yukarısında geçer. Irkdaşlarından farklı olarak yavru sakilerin bakımlarından ve büyütülmelerinden baba maymun sorımludur.


 

Dril Maymun

dril maymun

Bilimsel olarak isimleri mandrillus leucophaeus‘dur. Agresif bir yapıya sahip olmasalar da dış görünüşleri bunun aksinedir.


 

Kara Başlı Örümcek Maymunlar

kara başlı örümcek maymunlar

Boyları 1 metreyi geçmeyen ve 15 kilograma kadar çıkabilen küçük canlılardır. Çok nadiren toprağa ayak basarlar. Genelde yukarıda ağaçların içlerinde yaşarlar. Birbirleriyle bağıraşarak iletişim kurarlar. Hepçil bir türdür.


 

Aslan Kuyruklu Şebek

aslan kuyruklu şebek

Sarı yelesi ve iri kuyruğuyla aslanı andıran bir tür. Fazla tehlike arz etmezler.

 


YORUMLAR / YORUM AT