Kuzey Beyaz Gergedanı

kuzey beyaz gergedanıSon zamanlarda televizyonlarda ve haberlerde rastlayabileceğimiz ilginç bir tür olan kuzey beyaz gergedanı diğer gergedan türlerinden ayrılan bir özelliğe sahiptir. O da dünya üzerinde şu anda yaşayan sadece 4 adet bireylerinin olmasıdır. İsmi “Sudan” olan bu hayvan Kenya’da bulunmaktadır. Her saniye silahlı uzmanlar tarafından korunmaktadır. Çünkü türünün diğer örnekleri yasadışı av yapan insanlar tarafından katledilmiştir.

50 yıl öncesine kadar sayıları 2000’i geçen beyaz gergedan türü illegal avcılık yüzünden 25 yıl içerisinde sayıları 15’e kadar inmiştir. Boynuzlarının kilogramının bazen 100.000 dolar kadar değer bulabildiğini belirten uzmanlar avcıların da bu yüzden hayvanları katlettiğini vurguluyor. Gergedan boynuzu koleksiyoncular ve tıbbi malzeme yapmaya çalışan bazı insanlar için ilgi çekicidir.

beyaz gergedan boynuzu

Erkek beyaz gergedan sayısı 1, dişi beyaz gergedan sayısı ise 3’tür.

Türün devamının sağlanması için yörenin silah eğitimli hayvan bilimcileri ve yetkili görevlileri tarafından her saniye korunması büyük bir önem taşımaktadır. Hayvanların üzerinde 7/24 yerlerinin bilinmesi için radyo sinyal takip cihazları dahi bulunmaktadır.


YORUMLAR / YORUM AT