Aslanlar ve Sırtlanlar Savaşı

Doğanın kralları aslanlar ve kurnaz savaşçılar sırtlanların karşı karşıya geldiği en etkileyici anlar. Aslanlar ve sırtlanlar girdikleri bu krallık ve hakimiyet rekabetinde bakalım galip kim olacak? Bu savaş sürecek mi?

Afrika aslanı, dünyamızda yaşayan ve şu an türleri bulunan en büyük kedilerinden biridir. Erkekleri yaklaşık olarak 250kg’dır. Ancak dişilerde bu ağırlık 70 ila 100 kg arasında daha az olabilmektedir. Çene gücü inanılmazdır, ıssırdığı bir hedefini bırakması çok güçtür. 25 yıla kadar yaşamaktadırlar. Daha fazla yaşayanı da görülmüştür. 1 günde 20 saate yakın uyuklayabilirler. Aldıkları besin ve uyku değerleri güçlerini korumalarını sağlamaktadır.

Sırtlanlar daha küçük bir kalıba sahip etcil hayvandır. Avlarını öldürmek yerine, önceden ölmüş bir avın leşiyle ilgilenirler. Leş çalmalarıyla ünlenmişlerdir. Topluluk halinde dolaşır ve avlanırlar. Grupların lideri genelde bir dişi sırtlandır. Bütün grupların da başında bir kraliçe sırtlan bulunmaktadır. Emir komuta zinciri gibi düşünebilirsiniz, en üst halkadan en alta kadar bir düzenle yaşarlar.

YORUMLAR / YORUM AT