Taipan Yılanı Özellikleri

taipan yılanıHayvanbelgeselleri.com üzerinde daha önceden dünyanın en zehirli yılanları belgesellerimizde taipan yılanı hakkında kısa bilgiler verilmişti. Ancak bu türün içerdiği yüksek zehir miktarı, insan ölümlerine sebep olması ve besin zincirinin en üstlerinde yer almasından dolayı biraz daha yakından inceleyelim. Çok hızlı ve aşırı zehirli bir Avustralya yılanıdır. Çoğu tehlikeli hayvan türleri bu bölgede yaşamaktadır. Taipan yılanları Oxyuranus adıyla da anılırlar. Çoğu zaman ezeli rakini olan kara mamba ile karşılaştırılırlar. Kimilerine göre daha tehlikeli ve daha zehirlidirler.

Taipan yılanı biyolojik yapısı, yaşadığı bölge ve genetik yapılarındaki değişimlerden dolayı 3’e ayrılırlar.

  1. Kıyı Taipanı
  2. Inland Taipan
  3. Papua Taipanı

2 metre ila 4 metre arasında değişen boylara sahiptirler. Kıyı taipanları dediğimiz tür açık kahverengimsi bir deri rengine sahiptir. Papua taiplanları ise solgun altın renginde çizgilere sahip siyah ve koyu gri renge sahip derileri vardır. Inland taiplanları aralarında en zehirli olanıdır.

Inland Taipan Yılanı
Inland Taipan Yılanı

Bir çok belgesel ve filme de konu olmuştur. Bu türün ıssırdığı bir insana acil panzehir tedavisi uygulanmadığında ölüm kaçınılmazdır.

Yakından yavru taipan yılanı bakımı:

 

Steve Irwin bir inland taipanıyla oynarken:

 

 


YORUMLAR / YORUM AT