Dünyanın En Büyük Örümcekleri

Kimi zaman hiç farketmeden yanından geçtiğimiz bu küçük canlı türünün familyasında bir de yanından dahi geçemeyeceğimiz üyeleri vardır. Dünyanın en büyük örümcekleri listesi ile latince isimleri, resimleri, biyolojik yapıları ve özellikleri ile şimdi onları tanıyalım.

Tegenaria Parietina

tegenaria parietina

Avrupa, Kuzey Afrika ve Orta Asya’da yaşarlar. Büyüklükleri 15 santimetreyi bulabilir. Bacakları farklı renklerden oluşan halkalara sahiptir. Türkiye’de de görülebilen bir türdür.


Nephila Edulis

nephila edulis

Avustralya, Asya, Afrika ve Amerika kıtasında görülen bu tür 16 santimetreyi bulabilir. Çok etkili bir yırtıcı olmasa dahi çok akıllı bir mimardır. Ağ yapıları her örümcek de olduğu gibi bu türde de çok gelişmiştir.


 

Cerbalus Aravensis

cerbalus aravensis

Çok yeni keşfedilen bir canlıdır. 2010 yılında orta doğuda bulunmuştur. 20 santimi bulan boyuyla ürkütücü bir hayvandır. Nesli tehlike altındadır ve çok küçük bir bölgede yaşamaktadır.


Phoneutria

phoneutria

İşte korkulması gereken bir türe geldik, phoneutria. Bilinen en zehirli örümcek türüdür. Son derece sinirli ve agresif bir yapıya sahiptir. Çok çevik ve hızlıdır. 20 santimi bulan boyuyla doğada bir süper avcı görevindedir.


 

Hysterocrates Örümceği

hysterocrates örümceği

Tarantula familyasına air bir örümcektir. Güney Amerika’da görülürler. 30 santimetre boya sahiptirler.


 

Xenesthis Immanis

xenesthis immanis

Kolombiya’da görülen bir tarantula cinsidir. Boyları 30 santimi dahi geçebilen iri ve kalıplı örümceklerdir. Bir kurbağa türü ile mutualist bir ilişkileri vardır. Bu türün yumurtalarını o bölgedeki kurbağalar korur. İnsanlar için tehlikeli değildir ancak korkutuculardır.


 

Sarı Ömer

sarı ömer

Et ile beslenen bu canlı çok ama çok tehlikelidir. İnsan için büyük risk taşır. Deve örümceği olarak da bilinirler. Çok güçlü çeneleri vardır ve uyuşturucu zehirli iğnelere sahiptir. Sıkça akrepler ile beslenirler.


 

Lasiodora Parahybana

lasiodora parahybana

Brezilya’da görülen 30 santim boylarında çok hızlı ancak fazla zararlı olmayan bir canlıdır.


 

Sparassidae – Avcı Örümcek

avcı örümcek

33 santimi bulabilen boyuyla en büyük örümcek türüdür. Avcı niteliğiyle süper avcı denilebilir. İngilizce lakabı ise “huntsman spider” idir. İri kalıbı ve güçlü ayaklara sahiptir.


YORUMLAR / YORUM AT