Dünyanın En Uzun Yaşayan Hayvanları

grönland balinası 1Hayvan ömürleri yarım saat ile ölümsüzlük arasında değişmektedir. Dünyanın en uzun yaşayan hayvanları bizlerin deyimiyle şanslı hayvanlar. Normal bir insan ömründen 2-3 kat bazen de 8-9 kat daha fazla yaşayabilen en uzun ömürlü canlıları bir listede sizler için toparladık. Listemiz 510 yıldan 170 yıla kadar yaşayabilen bazısı kara bazısı deniz canlısı olan dayanıklı hayvanlardan oluşmaktadır.

 

Okyanus Midyesi

okyanus midyesi

Geçen yıl haberlere çıkan ve uzun ömrüyle ünlü olan bu okyanus midyesi şu an 509 yaşında. Daha da uzun yaşadıkları düşünülmektedir. Dünya savaşları, büyük keşifler, Osmanlı İmparatorluğu ve daha bir çok medeniyet ve buluşa şahit olmuş 2 canlıdan biridir.


 

Aldabra Dev Kaplumbağası

Aldabra Dev Kaplumbağası

Adwaitya isimli bu dev kaplumbağa yaklaşık olarak 1750 yıllarında doğmuş ve 2006 yılında hayatını yitirmiştir. 256 yıl yaşamıştır. Türdaşlarından bu süreye en çok yaklaşabileni 175 yıl yaşayan farklı bir kaplumbağa türüdür. Hayvanat bahçesinde yaşadığı için kayıtlar altında en çok yaşayan canlı olarak varsıyılır.


 

Grönland Balinası

yaşlı grönland balinası

Grönland balinalarının ömürleri genelde insan ile benzerdir. 60-70 yıl arasında değişmektedir. Ancak istisnaları da vardır. 200 yılı geçen yaşam sürelerine sahip türlerine de rastlanmıştır. Şu an kayıt altında olan en yaşlı balina ise 212 yaşındadır. Bu yaşam sırlarını da devasa cüsselerinden almaktadır (150 tonu bulabilen ağırlıkları).


 

Geoduck

geoduck

Uzun ömre sahip bir midye türü. Çok ilginç dış görünümlerine rağmen Asya kültüründe lezzetli yiyecek olarak görülürler. Genelde yaşamları 120-130 yıl arasında olur. Ancak 170 yıl yaşayanı da gözlemlenmiştir. Kabuklarından dışan çıkan kısmı beslenme hortumlarıdır.


 

Kırmızı Deniz Kestanesi

kırmızı deniz kestanesi

Kırmızı deniz kestaneleri dışarıdan zararsız bir ot gibi gözükse de çok zehirli ve tehlikelidir. Eski kabilelerde bir kaç gramını yemek cesaret göstergesi olan bir canlıdır. 200 yılı geçen ömürleri olduğu bilinmektedir.


 

Ve dünyanın en uzun yaşayan hayvanları listemizin en sonuna en çok yaşayanı sakladık. Yaşam süresi sonsuz. En uzun ömürlü bu canlı hakkında daha fazla detaylı bilgi için ölümsüz denizanası yazımıza göz atabilirsiniz.

YORUMLAR / YORUM AT